Co musi zawierać umowa wynajmu samochodu?

umowa

Kiedy wynajmujemy samochód z wypożyczalni to musimy dopełnić wszystkich formalności, aby móc bezpiecznie z niego korzystać. Należy uważnie przeczytać umowę najmu, bo mogą się znajdować tam paragrafy, które są niekorzystne dla nas. W razie jakichkolwiek wątpliwości trzeba wyjaśnić poszczególne podpunkty umowy z firmą wynajmującą samochody. Dobrze dopracowana umowa sprawi, że obie strony będą mogły się czuć bezpiecznie, ale też będą jasne wszystkie warunki umowy. Poszczególne kwestie dotyczące wynajmu auta mogą się różnić w zależności od polityki danej firmy.

Jakie szczegóły musi zawierać umowa wynajmu samochodu z wypożyczalni?

W momencie, kiedy będziemy wypożyczać dowolny pojazd to trzeba zawrzeć odpowiednie szczegóły. Przede wszystkim w niej powinien być zawarty czas wynajmu samochodu. Może być on określony do jakieś daty lub może mieć formę umowy nieokreślonej. Musi ona też zawierać wysokość czynszu, termin, ale też do kiedy trzeba zapłacić za wynajem. Koszty wynajmu muszą być podane w sposób jawny i nie może nikogo wprowadzać w błąd. Osoba wypożyczająca auto zawsze musi zobowiązać się w umowie, że odda samochód w takim stanie jak go odebrał bez żadnych uszkodzeń i zarysowań. W momencie, kiedy firma wypożyczająca samochody pobiera kaucję to jej wysokość musi być podana w umowie najmu. Większość firm jednak nie pobiera kaucji od wypożyczających osób z Polski. Najczęściej oni pobierają kaucję w sytuacji, kiedy osoba wypożyczająca nie ma obywatelstwa polskiego.

Jakie dodatkowe podpunkty może zawierać umowa wynajmu samochodu?

Niektóre wypożyczalnie ustalają limit dzienny, którego nie możemy przekroczyć. Kiedy wypożyczamy samochód na ponad miesiąc to najczęściej miesięczny limit kilometrów wynosi 3 tysiące kilometrów. Można go oczywiście podnieść, ale za odpowiednią opłatą. Wypożyczalnie, które oferują wypożyczenie krótkoterminowe często nie mają dziennego limitu kilometrów. Ważną kwestią do ustalenia jest to, jak długi będzie okres wypowiedzenia umowy. W momencie, kiedy będziemy chcieli przekroczyć granicę kraju to umowa wynajmu samochodu tego zabrania, chyba że powstał w umowie taki punkt mówiący o tym, że można przekroczyć tym samochodem granicę. Szczególną uwagę musimy zwrócić w momencie kiedy dokonujemy wypożyczenia za pomocą umowy najmu na ubezpieczenia samochodu w razie kolizji lub innych zdarzeń losowych. Dobre firmy na rynku wypożyczalni samochodów nie tylko oferują ubezpieczenie OC i NNW, ale też dodatkowe AC i Assistance. Przy zawieraniu umowy trzeba zwrócić uwagę na ewentualne kary za brak terminowego zwrotu lub oddanie samochodu zabrudzonego. Najemca nie powinien przekazywać samochodu osobom trzecim bez zgody wypożyczalni, bo w razie jakiejś kolizji możemy mieć spore problemy. Przed samym wypożyczeniem auta podpisujemy protokół odbiorczy auta. Zawsze przed jego podpisaniem powinniśmy sprawdzić, czy samochód nie ma jakiś zarysowań, wgnieceń lub uszkodzonej tapicerki. Kiedy nie zauważymy usterek, ale także ich nie zobaczy wypożyczalnia to możemy zostać obciążeni naprawą takiego samochodu, bo podpisując ten protokół bez zaznaczenia żadnych uchybień bierzemy na siebie odpowiedzialność za auto. Dlatego wypożyczajmy samochody od sprawdzonych firm, które mają pozytywne opinie.

Warto wtedy skorzystać z wypożyczalni samochodów w Bytomiu, gdzie mają duży wybór aut, ale też zawierane z nimi umowy są na jasnych warunkach i nie ma ukrytych kosztów użytkowania samochodu. Zawsze należy dokładnie czytać umowę wynajmu przed jej podpisaniem. Odpowiednia analiza poszczególnych podpunktów pozwoli nam na uniknięcie kłopotów. Przed wypożyczeniem zawsze trzeba dokładnie obejrzeć poszczególne elementy samochodu, bo w przypadku niezauważonych uchybień mogą nas czekać nieprzyjemne konsekwencje. Zawsze wypożyczalnie chcą, aby ich klienci byli zadowoleni, dlatego można z nimi negocjować indywidualne warunki wypożyczenia, które będą pasować obu stronom. Powinniśmy też pamiętać, żeby oddać samochód z taką samą ilością paliwa, jak go odebraliśmy.