Jaki aparat na zęby dla dziecka wybrać?

aparat na zęby

Wybór aparatu ortodontycznego dla dziecka jest ważnym zadaniem, które wymaga konsultacji i działań podjętych przez specjalistę. Ortodonta ma odpowiednie kwalifikacje i wiedzę, dzięki której dobierze odpowiedni aparat, dopasowany do problemów, z jakim zmaga się młody pacjent. Jaki aparat na zęby dla dziecka wybrać?

Aparat dla dziecka na zęby – jaki wybrać? Praktyczne wskazówki

Ortodoncja to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi stomatologii. Szerokie możliwości leczenia pozwalają na sprawne korygowanie wad zgryzu. Wybierając aparat ortodontyczny dla dziecka, warto upewnić się, że będzie on wygodny w noszeniu, dzięki czemu nie będzie zaburzał codziennego funkcjonowania malucha. Spożywanie posiłków oraz mówienie nie powinno powodować najmniejszego dyskomfortu. Dlatego pomoc w wyborze odpowiedniego akcesorium warto powierzyć ortodoncie w Sosnowcu. Lekarz z zaangażowaniem, doświadczeniem oraz wiedzą podejdzie do tematu i zadba o piękny uśmiech i zadowolenie swojego małego pacjenta.

Aparat na zęby – kiedy warto rozważyć jego założenie?

Wybranie się z dzieckiem do ortodonty to decyzja, którą należy podjąć w momencie, kiedy potomkowi urosną już wszystkie zęby stałe. Im sprawniejsza decyzja o wizycie u specjalisty, tym mniejsze szanse na wystąpienie innych wad logopedycznych, laryngologicznych czy stomatologicznych.

Niejednokrotnie zdarza się, że maluchom zakłada się aparaty zdejmowane, dzięki którym możliwy staje się prawidłowy wzrost zębów stałych. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wada zgryzu nie jest jedynie zabiegiem mającym na celu poprawę estetyki uzębienia u potomka. To bardzo ważna kwestia, dzięki której możliwe staje się zadbanie o właściwe ułożenie zębów w łuku zębowym. W przeciwnej sytuacji mogą wystąpić problemy z higieną jamy ustnej, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy oraz chorób dziąseł.

Co więcej, nieodpowiedni zgryz przekłada się na nierównomierny rozkład napięcia mięśniowego w obrębie twarzy. Ma to również niebagatelny wpływ na zgrzytanie zębami i nieprawidłowe ułożenie języka w jamie ustnej. W wyniku tego tak ważna jest wizyta u ortodonty w Sosnowcu, który pomoże poradzić sobie z problemem.

Aparat na zęby dla dziecka Sosnowiec – ruchomy a może stały?

Ortodonta w Sosnowcu po zapoznaniu się z problemem ze zgryzem u pacjenta ustali dokładny sposób leczenia, dzięki czemu dobranie odpowiedniego aparatu nie będzie stanowiło problemu. W gruncie rzeczy decyzję warto pozostawić specjaliście, jednak nie oznacza to, że nie masz żadnego wpływu na jej wynik. Zarówno stałe, jak i ruchome aparaty do zębów mają swoje plusy i minusy. Wyboru można dokonać, biorąc pod uwagę koszty, komfort noszenia, estetykę czy występujący problem.

Warto wziąć również pod uwagę, czy maluch jest na tyle zdyscyplinowany, by pamiętać o zakładaniu zdejmowanego aparatu, jednak z drugiej strony jest to dla niego drobna lekcja odpowiedzialności. Stały aparat ortodontyczny jest większym kosztem, jednak często przynosi lepsze rezultaty, co jest ważne szczególnie w przypadku poważnych wad zgryzu.