Jak finansować remont domu?

Remont domu to zazwyczaj spore przedsięwzięcie, do którego musimy przygotować się zarówno mentalnie, jak i finansowo. Najczęściej bywa tak, że z roku na rok przybywa w domu rzeczy wymagających naprawy albo odświeżenia, przeważnie jednak odkładamy to na potem, częściowo z powodu braków finansowych, a częściowo z nadzieją, że w obecnym stanie jeszcze trochę nam posłużą. Przychodzi jednak taki moment, w którym liczba nagromadzonych usterek osiąga punkt krytyczny, a stosowane doraźnie rozwiązania przestają spełniać swoją funkcję. Wówczas remont generalny staje się nieunikniony. Jak się do niego przygotować i co zrobić, aby zadanie to nas nie przerosło? I kwestia kluczowa – skąd wziąć niezbędne środki finansowe? W pokryciu części wydatków z pewnością pomocna okazać się może szybka gotówka.

Lista potrzeb i oszacowanie kosztów

Przygotowania do remontu najlepiej zacząć od kartki papieru i długopisu. Na początek polecamy wypisać wszystkie elementy wymagające wymiany, naprawy oraz odświeżenia. Następnie warto podzielić je na kategorie i zdecydować, które z nich bezwzględnie muszą zostać wykonane w najbliższym czasie, a które mogą jeszcze poczekać. Warto przy tym zwrócić uwagę, że niektóre rzeczy dobrze jest naprawiać jednocześnie, dzięki czemu można zaoszczędzić na przykład na kosztach robocizny.

W drugim kroku dobrze jest przygotować szczegółowy kosztorys. Jest to moment, w którym należy dokonać rozeznania w dostępnych opcjach oraz ich cenach. Warto zastanowić się na przykład, czy bardziej opłacalna będzie renowacja posiadanych mebli, czy też zakup nowych. Albo czy odrywającą się tapetę chcemy wymienić na utrzymaną w podobnym stylu, czy też korzystając z okazji – wolimy diametralnie zmienić aranżację odświeżanego pomieszczenia.

Szukaj oszczędności

Kiedy mamy już przed sobą szczegółowe oszacowanie czekających nas wydatków, przychodzi czas na analizę posiadanych zasobów finansowych. Zastanówmy się, jaką część kosztów planowanego remontu jesteśmy w stanie pokryć z dostępnego budżetu domowego. Czy wystarczy na realizację określonego w poprzednim punkcie minimum rzeczy niezbędnych do zrobienia w pierwszej kolejności? Rozważmy rozłożenie remontu w czasie, tak, abyśmy mieli czas na bieżąco gromadzić kolejne konieczne zasoby finansowe. W przypadku najpilniejszych wydatków nasz budżet podratować może zawsze szybka gotówka.

Szukajmy oszczędności wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe. Zastanówmy się, które prace jesteśmy w stanie wykonać sami albo z pomocą najbliższych członków rodziny, a w których niezbędna nam będzie pomoc fachowca. Starannie porównujmy przy tym oferty firm remontowych. Zdarza się bowiem, że ceny usług firmy z sąsiedniego miasta mogą być znacznie korzystniejsze, nawet po doliczeniu kosztów dojazdu ekipy remontowej.

Programy publiczne oferujące dofinansowanie

Warto również zapoznać się z aktualną ofertą programów publicznych i ulg, z których można skorzystać, robiąc remont. Dotyczą one przede wszystkim takich zmian w naszym domu, dzięki którym przyczyniamy się do zwiększenia ochrony środowiska. Mowa tu między innymi o pracach termomodernizacyjnych, instalacji odnawialnych źródeł energii, w tym paneli fotowoltaicznych, czy usuwaniu z dachu szkodliwego azbestu. Na część tych prac można otrzymać dofinansowanie, a część odliczyć od dochodu, korzystając z ulgi. W przypadku pojawienia się niespodziewanych, nadwyżkowych kosztów, warto też rozważyć możliwości, jakie daje szybka gotówka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *