Pielęgnacja paznokci – o co należy zadbać, a czego unikać

Zadbane paznokcie są wizytówką każdej kobiety. Gdy zaczynają się rozdwajać czy kruszyć, tracimy pewność siebie. Dlatego też naprawdę warto użyć wszystkich dostępnych sposobów, by zachować ich zdrowy i piękny wygląd. W tym artykule podamy kilka wskazówek, które pomogą tego dokonać!

Jakich kosmetyków należy używać do pielęgnacji paznokci?

Na rynku można znaleźć cały szereg kosmetyków, które świetnie sprawdzają się w pielęgnacji paznokci i skóry wokół nich. Na pewno warto codziennie korzystać z kremu do rąk, który można wmasować również w palce, dzięki czemu ochroni skórę wokół paznokci. W podobny sposób należy także używać kosmetyków do stóp. Dobrym pomysłem będzie też regularne wykonywanie peelingu, dzięki któremu skórki wokół paznokci staną się przyjemnie miękkie.

Niezbędnym elementem pielęgnacji paznokci są także odżywki. Mogą one wypełniać różne funkcje: odżywki z ceramidami i proteinami czynią płytkę paznokcia twardszą i odporniejszą, zaś pełne witamin odżywki regenerujące pomagają odrastać zdrowym paznokciom. Na kurację odżywkową na pewno powinny zdecydować się Panie, które codziennie malują paznokcie lakierem. Taka chwila przerwy naprawdę dobrze zrobi paznokciom!

Jak pielęgnować paznokcie domowymi sposobami?

Oprócz dostępnych na rynku kosmetyków, warto zwrócić uwagę na domowe sposoby pielęgnacji paznokci. Istnieje bowiem wiele naturalnych składników, które pozytywnie wpływają na ich stan. Należą do nich między innymi olejek rycynowy oraz oliwa z oliwek z sokiem z cytryny. To pierwsze poprawia wygląd paznokci i skóry wokół nich, to drugie zaś kolor płytki, rozjaśniając ją i nawilżając.

Bardzo ważnym aspektem dla zdrowia paznokci jest oczywiście zbilansowana dieta. Produkty, które warto codziennie spożywać dla zdrowia paznokci to:

  •  Pestki dyni zawierają witaminy A, E, B1, B2, B3, B9 oraz mangan, magnez, cynk, żelazo oraz fosfor! Można dołączyć je do płatków, prażyć na patelni lub jeść garstkami jako przekąskę,
  • zboża, jajka i rośliny strączkowe, ktore są doskonałymi źródłami witamin z grupy B,
  • kakao – zawiera dużą dawkę magnezu i żelaza,
  • duża ilość płynów (dwa litry dziennie) – przesuszone paznokcie mają szczególną tendencję do łamania się.

Dzięki wprowadzeniu do codziennej diety wymienionych wyżej składników, stan paznokci może ulec poprawie już po miesiącu. Na pewno też docenisz “skutki uboczne”, którymi będą poprawa kondycji skóry oraz włosów!

Czego unikać pielęgnując paznokcie?

Powyżej przedstawiliśmy sposoby na pielęgnację paznokci. Jednak gdy wiesz już, co należy robić, powinnaś również dowiedzieć się, czego unikać:

  • staraj się nie wykonywać codziennych czynności domowych w rodzaju sprzątania, mycia naczyń czy prac ogrodowych bez ochronnych rękawic,
  • gdy lakier zaczyna odpryskiwać, nie należy go zeskubywać, ponieważ może to spowodować uszkodzenie płytki,
  • unikaj suszenia dłoni suszarką elektroniczną, ponieważ gorące powietrze szkodzi skórze rąk i paznokciom; jeżeli jednak musisz skorzystać z suszarki, postaraj się od razu potem użyć kremu do rąk – warto go mieć przy sobie cały czas!

Jak widać, prawidłowa pielęgnacja paznokci może wymagać delikatnej zmiany nawyków. Warto się jednak jej podjąć, ponieważ efekty można zaobserwować naprawdę szybko!

W przygotowaniu artykułu pomogła firma Cosmetics Zone, właściciel sklepu online Lakieryhybrydowe.pl.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *