Elektrozłom to termin, który w ostatnich latach zyskał na popularności w Polsce. Oznacza zużyte i zepsute urządzenia elektryczne oraz elektroniczne, które trafiają na skup lub zostają utylizowane. W Warszawie elektrozłom to również istotny problem, z którym borykają się zarówno mieszkańcy, jak i przedsiębiorcy.
Dlaczego warto poznać temat elektrozłomu w Warszawie i jakie korzyści może przynieść jego właściwe utylizowanie?
Elektrozłom w Warszawie – ile i co można oddać?
Według danych, do firm, które zajmują się zbieraniem i utylizacją elektrozłomu, rocznie z terenu stolicy trafia około 8 tysięcy ton tego typu odpadów. Są to m.in. telewizory, komputery, telefony, lodówki, kuchenki, odkurzacze, suszarki, żelazka oraz wiele innych sprzętów.
Warto wiedzieć, że nie wszystkie elektrośmieci można oddać na skup czy do punktu zbiórki. Najczęściej przyjmowane są akcesoria, które można podłączyć do gniazdka (np. ładowarki, kable, głośniki), sprzęty AGD i RTV, sprzęty biurowe (np. drukarki, skanery), a także baterie czy akumulatory.
Jakie zagrożenia niesie ze sobą nieodpowiednie pozbywanie się elektrozłomu?
Elektrozłom to nie tylko niepotrzebny śmieć, ale również potencjalne zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzi. Wiele z używanych w sprzętach elektronicznych oraz elektrycznych substancji jest toksycznych, przez co może wywoływać zmiany w otoczeniu, a także powodować choroby u ludzi.
Przykładowo PCB, czyli związki chemiczne zawarte w transformatorach, kondensatorach i innych elementach elektrycznych, są bardzo trudne do utylizacji. Co więcej, długo pozostają w środowisku, niszcząc je oraz powodując choroby u ludzi czy zwierząt. Podobnie ma się sytuacja z bateriami/akumulatorami – one również mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na naturę, jeżeli przykładowo dojdzie do wylania się zawartości baterii na zewnątrz.
Ze względu na zagrożenia związane z elektrozłomem w całym kraju obowiązuje bezwzględny nakaz utylizacji wszelkich odpadów tego typu. Oznacza to w zasadzie tyle, że uszkodzony czy zużyty sprzęt trzeba wyrzucić do przeznaczonych do tego specjalnych pojemników.
Podrzucanie elektrośmieci wraz ze śmieciami zmieszanymi może skończyć się karą pieniężną, jeżeli obywatel zostanie przyłapany na takim procederze. Urządzenia o większym gabarycie można z kolei oddać w odpowiednim punkcie albo skorzystać z usług jednej z firm, które zajmują się specjalistyczną utylizacją elektrozłomu.
Jak prawidłowo utylizować elektrozłom w Warszawie?
Prawidłowa utylizacja elektrozłomu w Warszawie to ważna sprawa, która pozwala nie tylko uniknąć zagrożeń dla środowiska i zdrowia, ale także przyczynia się do ochrony zasobów naturalnych.
Jakie kroki należy podjąć, by pozbyć się elektrośmieci w sposób odpowiedzialny? Przede wszystkim warto wybrać sprawdzone punkty, które cieszą się renomą i dobrymi opiniami. Dzięki temu zyskamy pewność, że kiedy tam pojedziemy, nie będzie na nas czekać przykra niespodzianka w postaci zamkniętej firmy. Warto też zapoznać się z cennikiem wybranego przedsiębiorstwa – różne firmy będą miały różne ceny.