Czy warto instalować w domu pompę ciepła?

pompa ciepła

Dla przeciętnego właściciela domu, instalacja pompy ciepła jest warta inwestycji. Pompy ciepła działają jak klimatyzatory i mogą być używane do ogrzewania domu zarówno latem jak i zimą. Są one znacznie bardziej wydajne niż elektryczne ogrzewanie podłogowe lub piece na gaz ziemny, a także są bardziej energooszczędne niż piece na olej lub propan. Oprócz tego, że są niezwykle wydajnym sposobem ogrzewania domu, pompy ciepła mogą obniżyć rachunki za energię elektryczną, jeśli używasz ich do chłodzenia, jak również ogrzewania domu w miesiącach letnich.

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła różnią się znacznie od kotłów, pieców lub geotermalnych pomp ciepła. Używają one czynnika chłodniczego do przenoszenia ciepła z jednego miejsca do drugiego. Typowy dom używa gazu lub energii elektrycznej do ogrzewania pomieszczeń i wody w pewnym momencie w zimie. Kocioł przenosi energię z węgla lub gazu ziemnego na gorącą wodę, która jest następnie rozprowadzana w całym domu rurami – nie zapewnia żadnych możliwości chłodzenia.

Działanie pompy ciepła jest odwrotne – pobiera ciepłe powietrze i przenosi tę energię na zimne powietrze za pomocą czynników chłodniczych (zwykle freonu). Może również działać w odwrotnym kierunku, pobierając chłodne powietrze z domu i wykorzystując ten sam proces do wytworzenia ciepłego powietrza w jego wnętrzu.

 

Pompy ciepła a kotły gazowe

Pompy ciepła i kotły gazowe są zarówno uważane za najpopularniejsze formy centralnego ogrzewania. Główna różnica między nimi polega na tym, że pompa ciepła wykorzystuje energię elektryczną do produkcji ciepła, natomiast kocioł gazowy wykorzystuje gaz ziemny lub propan do produkcji ciepła. Pompy ciepła występują w wielu odmianach, ale wszystkie działają w dość podobny sposób – pobierają powietrze zewnętrzne i sprężają je tak, że staje się ono cieplejsze. Następnie przenoszą to gorące powietrze przez rury wewnątrz domu i uwalniają je do pomieszczeń, aby je ogrzać.

Kotły gazowe działają poprzez spalanie paliwa (gazu ziemnego lub propanu) w zamkniętym systemie znajdującym się w samym kotle. Generuje to ciepło, które jest uwalniane do domu przez otwory wentylacyjne w podłodze lub ścianach. Można regulować ilość ciepła poprzez włączanie lub wyłączanie zaworu gazowego prowadzącego z linii gazowej domu do samego kotła.

Dotacja na pompy ciepła w Polsce

Polska jest jednym z krajów o najwyższych dotacjach na pompy ciepła. Wysokość kwoty, jaką można otrzymać, zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju systemu grzewczego i jego efektywności energetycznej. Ministerstwo aktywów państwowych ogłosiło plany znacznego zwiększenia dopłat do pomp ciepła w Polsce. W 2022 roku zostaną one zwiększone o 50%, co oznacza, że gospodarstwa domowe otrzymają nawet 32,000 zł (program czyste powietrze). Aby otrzymać dotacje do pomp ciepła w Polsce, należy najpierw zakupić pompę ciepła od autoryzowanego dostawcy, a następnie złożyć wniosek o dotacje z urzędu.

Pompy ciepła a kotły grzewcze

Wybór między pompą ciepła a kotłem węglowym jest ważny, zwłaszcza na obszarach, gdzie koszty energii elektrycznej są wysokie. Te dwie opcje nie muszą się wykluczać, pompa ciepła może być wykorzystana jako uzupełnienie energii dostarczanej przez kocioł węglowy.

Pompy ciepła są o wiele bardziej wydajne niż kotły węglowe, które zużywają do 90% wytwarzanej energii tylko na ogrzanie produkowanej przez siebie wody. Pompy ciepła mogą być również stosowane jako alternatywa dla elektrycznych systemów ogrzewania oporowego, które zużywają aż 40% swojej energii w postaci strat ciepła. Kotły węglowe są tańsze niż inne rodzaje systemów grzewczych i są powszechnie stosowane od dziesięcioleci, ale silnie zanieczyszczają środowisko i emitują gazy cieplarniane, które przyczyniają się do globalnych zmian klimatycznych.

Podsumowanie

Pompy ciepła to mądra inwestycja. Są one bardziej wydajne niż inne metody ogrzewania i chłodzenia, nie uwalniają żadnych zanieczyszczeń do powietrza podczas pracy i są bardziej opłacalne w czasie. Jeśli myślisz o zainstalowaniu jednego w swoim domu, zadzwoń do nas już dziś!