Czym zajmuje się geodeta?

geodeta

Usługi geodezyjne (Wrocław) są niezwykle ważne w każdym zakątku świata, w czym Polska nie jest wyjątkiem. Co więcej, nasze obszary cechują się ogromnym zróżnicowaniem, dlatego potrzeba wielu lat doświadczenia z danym terenem, aby poznać go w wystarczającym stopniu i nazwać się specjalistą. Jednak czym zajmuje się geodeta? Warto na to spojrzeć.

Geodeta – czym się zajmuje?

Praca geodety często kojarzy się z kimś, kto chodzi po obszarach budowy lub gruntach do niej przeznaczonych. Co jednak tam robi? Przede wszystkim zajmuje się pomiarami gruntów, działek i innych terenów, aby mieć pewność co do możliwości projektowych w danym miejscu. Bez geodety nie odbędzie się żadna budowa – to jego znajomość terenu oraz doświadczenie pozwolą na pewność bezpieczeństwa całego procesu i pozytywnego końcowego efektu.

Wszystkie obliczenia, które geodeta stworzy, musi przenieść na odpowiednią dokumentację, a w tym mapy geodezyjne. To właśnie one staną się podstawą i ramami do prac budowlanych. Do innych jego zadań należy również urządzanie terenów rolnych czy leśnych. Może również zajmować się opisami rzeźb terenów oraz złoży mineralnych, które się tam znajdują. 

Wiedząc już, co robi geodeta, można z łatwością zauważyć, że jest to bardzo szeroka dziedzina, w której każdy może znaleźć swoją niszę. Warto poznać również, jak tak naprawdę można zostać tym specjalistą. 

Jak zostać geodetą?

Praca geodety jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem, do którego potrzeba wiele cierpliwości i doświadczenia. Wszystko to połączone musi zostać z odpowiednim wykształceniem oraz uprawnieniami. Jak można zostać specjalistą od geodezji?

Wszystko rozpoczyna się od wykształcenia kierunkowego, które można zdobyć na dwa sposoby, a mianowicie:

  • poprzez szkołę średnią – tutaj mowa o technikach oferujących zawód geodety; w ten sposób można odbyć praktykę wcześniej, jednak trzeba pamiętać, że do rozpoczęcia pełnoprawnego zawodu potrzebne będzie 6 lat doświadczenia,
  • poprzez szkołę wyższą – mowa tutaj o kierunkach związanych z samą geodezją, jak i kartografią; samodzielną pracę można zacząć wykonywać już po 3 latach praktyki.

Warto jednak wiedzieć, że specjaliści oferujący usługi geodezyjne we Wrocławiu nie sprawdzą się tak dobrze w innych częściach Polski. Doświadczenie związane z danym terenem jest tutaj kluczowe, gdyż jego rzeźba ma zawsze indywidualny charakter, choć podobieństwa też grają swoją rolę.

Co cechuje dobrego geodetę?

Wiemy już, czym zajmuje się geodeta i jak można nim zostać. Czym jednak powinien charakteryzować się taki specjalista? Jest to połączenie umiejętności oraz specyficznych cech charakteru.

Jakkolwiek w wielu dziedzinach dzisiejszego świata doświadczenie nie zawsze odgrywa duże znaczenie, tak w przypadku geodetów jest całkowicie kluczowe. To właśnie ono pozwoli na dokładną znajomość terenu w każdych jego aspekcie. Jednocześnie każdy specjalista powinien być człowiekiem dokładnym, skupionym, szczegółowym i odpowiedzialnym. Myśląc o tym zawodzie, trzeba brać pod uwagę dobrą znajomość matematyki, a także wysokie zdolności przestrzenne.