Komunikacja w Łodzi

Łódź jest jednym z największych miast w Polsce. W XIX wieku, w wyniku podpisania specjalnego dekretu, miasto stało się osadą przemysłową. Spowodowało to intensywny rozwój Łodzi i masowy napływ ludności, w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia. W tym czasie komunikacja w Łodzi nie istniała. Nie było nawet tramwajów konnych, które sprawdzały się do przewozu osób, w innych dużych aglomeracjach. Miasto stopniowo rozbudowywało się, ale przemieszczenie po nim nie było łatwe. Zwykle bogatsi poruszali się w bryczkach i powozach konnych. Aby ułatwić masowy transport ludności, łódzki magistrat w porozumieniu z największymi fabrykantami, podpisał porozumienie, na mocy którego miała powstać pierwsza sieć tramwajowa.

W tym celu powstało Konsorcjum Kolei Elektrycznej Łódzkiej.

Projekt sieci i nadzór nad budową sprawowała niemiecka firma AEG. Dostarczyła ona również, pierwsze tramwajowe wagony. Już w 1898 zostały otwarte dwie linie tramwajowe o łącznej długości niemal 6 kilometrów. Od tego momentu, komunikacja w Łodzi zaczęła się stopniowo rozwijać. Powstawały coraz to nowe trasy, co niewątpliwe ułatwiało poruszanie się po mieście. Na początku XX wieku, na trasę wyjechały pierwsze tramwaje podmiejski, łączące okoliczne, pobliskie miasta, między innymi Zgierz i Pabianice z centrum Łodzi. W okresie powojennym, komunikacja w Łodzi rozszerzyła zakres swojej działalności. Pierwsze siedem autobusów, zostało udostępnionych do dyspozycji łodzian. W 1951 roku powstało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi, które nieprzerwanie świadczyło swoje usługi transportowe dla mieszkańców miasta i okolic, aż do 1992 roku. Koniec XX wieku to okres przemian gospodarczych. Komunikacja w Łodzi również została zreformowana.

Powstaje MPK, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która do dzisiaj sprawuje pieczę nad sprawnym transportem miejskim.

Flota autobusów i tramwajów poruszających się po mieście rozbudowała się znacząco. Do użytku wprowadzono pojazdy niskopodłogowe, które w znaczący sposób ułatwiły przemieszczanie się po Łodzi osobom niepełnosprawnym. Na ulicach miasta pojawia się coraz więcej nowoczesnych pojazdów MPK, dających lepszy komfort podróżowania, ale dbających także o środowisko naturalne. Komunikacja w Łodzi jest coraz bardziej bezpieczna i nowoczesna. Stopniowo wycofywane są przestarzałe model autobusów i tramwajów, a w ich miejsce, pojawiają się nowe. Najnowszym rozwiązaniem komunikacyjnym w Łodzi, jest kolej aglomeracyjna. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską. Ma on za zadanie poprawić komunikację w Łodzi i okolicach, a także zmniejszyć ruch samochodowy, który stanowczo wpływa na zanieczyszczenie środowiska. Kolej aglomeracyjna ma również przyczynić się do poprawy komfortu podróżowania oraz wyraźnie skrócić czasu przejazdu. Dla łodzian przygotowano specjalne bilety aglomeracyjne, które upoważniają do korzystania zarówno z komunikacji miejskiej, jak i kolei aglomeracyjnej. To doskonałe rozwiązanie, przynoszące oszczędności dla pasażerów, a jednocześnie zyski dla miasta. Komunikacja w Łodzi prężnie się rozwija. Mieszkańcy miasta mogą być dumni z nowoczesnych rozwiązań związanych z transportem osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *