Czy doradcy kredytowemu sie płaci?

kredyt

Całe społeczeństwo można podzielić na zwolenników i przeciwników kredytów i najprawdopodobniej jednych i drugich wyjdzie tyle samo. Wielu z nas ma co najmniej jeden większy lub mniejszy kredyt i na pewno w życiu każdego dorosłego człowieka był moment, w którym zastanawiał się na zaciągnięciem dużego kredytu w banku. Wiele osób wtedy też myśli o doradztwie kredytowym i skorzystaniu z pomocy doradcy kredytowego. Temat kredytów i doradcy rozpocznijmy od wyjaśnienia, kim jest doradca kredytowy, czym się zajmuje i czy doradcy kredytowemu się płaci.

Doradztwo kredytowe

Doradca kredytowy to osoba zajmująca się szeroko rozumianą finansową obsługą klientów. Doradcy mogą pracować samodzielnie lub w firmach świadczących usługi z zakresu doradztwa kredytowego. Firmy zajmujące się kompleksową finansową obsługą klientów zatrudniają doradców kredytowych i inwestycyjnych, którzy świadczą usługi dla klientów indywidualnych, a także firm.

Innym określeniem doradcy kredytowego jest pośrednik kredytowy. Doradca kredytowy działa jako łącznik pomiędzy klientami i ich potrzebami a produktami bankowymi dostępnymi na rynku. Oznacza to, że formalnie rzecz ujmując, doradca jest właśnie pośrednikiem. Wiemy już, kim jest doradca kredytowy, ale dalej mamy w głowie pytanie, czy doradca kredytowy jest płatny? Tak, ale o tym za chwilę.

Jak wygląda praca doradcy kredytowego?

Doradca kredytowy ma za zadanie poznać potrzeby swojego klienta i zaproponować mu produkt bankowy idealnie pasujący do jego potrzeb. Praca doradcy kredytowego rozpoczyna się od rozmowy z klientem, poznania jego potrzeb i oczekiwań, a także dochodów, jakie osiąga w celu określenia jego zdolności kredytowej. Ocena zdolności kredytowej ma kluczowe znaczenie w staraniach o kredyt, a wpływ na nią ma wiele czynników, o których doświadczony doradca kredytowy wie i jeżeli jest taka możliwość, podpowie klientowi, w jaki sposób poprawić zdolność kredytową.

Na zdolność kredytową mają m.in. wpływ aktualne zobowiązania klienta, historia spłat poprzednich i bieżących zobowiązań, a także umowy, na podstawie których klient osiąga wynagrodzenie. Istotny jest tutaj rodzaj umów, a także okres, na jaki są one zawarte.

Po określeniu oceny zdolności kredytowej doradca sprawdza, jak wysoki kredyt klient może dostać i na jakich warunkach. To doradca porównuje oferty z kilku lub nawet kilkunastu banków, sprawdza dokładnie warunki kredytowania i przedstawia je klientowi najczęściej w formie tabelarycznej. W zależności od tego z iloma bankami współpracuje doradca kredytowy, tyle ofert proponuje klientowi. Dobrzy doradcy nie ograniczają liczby instytucji bankowych, z którymi współpracują, ponieważ tylko wtedy mogą być konkurencyjni i atrakcyjni dla potencjalnych klientów.

Na koniec doradca kredytowy pomaga dopełnić wszelkich formalności w ubieganiu się o kredyt. Ilość wniosków i kompletowanie dokumentacji, którą należy złożyć w banku, może być przytłaczająca. Doradca kredytowy kompletowaniem tego typu dokumentacji zajmuje się zawodowo dlatego z jego pomocą można szybko i bezbłędnie dostarczyć wszystkie interesujące bank dokumenty.

Na tym etapie praca doradcy kredytowego się kończy. Po zaakceptowaniu dokumentacji przez bank i wydaniu pozytywnej decyzji dotyczącej udzielenia kredytu klient rozpoczyna bezpośrednio współpracę z bankiem i jego pracownikami.

Wiemy, na czym polega kompleksowe doradztwo kredytowe i wiemy, że usługi doradcy kredytowego są płatne, ale nie wiemy, czy doradcy kredytowemu płaci klient.

Wynagrodzenie doradcy kredytowego

Często można spotkać oferty doradców kredytowych, szczególnie dotyczy to kredytów hipotecznych, gdzie możemy przeczytać, że za usługi doradcy kredytowego nic nie zapłacimy. Wielu osobom trudno w to uwierzyć, ale jest to prawda. Doradca kredytowy bezpośrednio od swoich klientów nie pobiera żadnych opłat. Jest on bardzo zaangażowany w swoją pracę i zależy mu, aby klient otrzymał kredyt, o który się ubiega, ponieważ dopiero po podpisaniu przez klienta umowy kredytowej doradca otrzymuje swoje wynagrodzenie z banku. Doradztwo kredytowe to usługi płatne, ale doradcy kredytowemu płaci bank, a nie bezpośrednio klient.

Wynagrodzeniem doradcy kredytowego jest prowizja od sprzedanego kredytu wypłacana przez bank. Prowizja określana jest najczęściej jak procent od kwoty udzielanego kredytu. Klient na swojej umowie kredytowej wśród kosztów kredytu widzi kwotę prowizji dla doradcy, ale nie jest ona doliczana do kosztów bezpośrednio ponoszonych przez niego. 

Bankom opłaca się finansowanie działalności doradców kredytowych, ponieważ dzięki nim finalizowanych jest więcej umów kredytowych i ich działalność zmniejsza liczbę błędnie wypełnionych wniosków kredytowych wpływających do banków, co oznacza krótszy czas realizacji umów kredytowych z klientami.