Prowadnice do szuflad – jakie wybrać?

szuflady

Prowadnice do szuflad są dosyć ważnym elementem, gdy chodzi o szuflady. Mają spory wpływ na to, jak będzie się korzystać z mebli. Jeśli zostaną dobrze dopasowane, użytkowanie stanie się prawdziwą przyjemnością. Co zatem warto zrobić, by móc cieszyć się dobrze dobranymi elementami? I jak zamontować takie prowadnice?

Prowadnice do szuflad – jakie wybrać?

Sporo osób nawet nie zdaje sobie sprawy, jak istotne są prowadnice do szuflad. Gdy dobrze zostaną dobrane, mebel chodzi płynnie, nie zacina się, a wygoda otwierania oraz zamykania utrzymuje się na wysokim poziomie. Właśnie dlatego trzeba wiedzieć, jakie prowadnice do szuflad najlepiej wybrać. Obecnie są dostępne trzy rodzaje:

  • kulkowe;
  • rolkowe;
  • do szuflad dolnego montażu.

Jak można dobrze się domyślić, warto najpierw sprawdzić swoje meble i zastanowić się, które prowadnice najlepiej sprawdzą się w danej sytuacji. Nie każde bowiem pasują do każdego typu szuflady.

Prowadnice kulkowe

Posiadają o wiele bardziej skomplikowaną konstrukcję niż prowadnice rolkowe. W ich mechanizmie możemy znaleźć metalowe kulki, które zwiększają możliwość obciążenia mebla nawet do 50 kg.

Gdy zastanawiamy się, jakie prowadnice do szuflad, kulkowe mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Zwłaszcza gdy wybierzemy takie ze spowalniaczem. Dzięki temu mebel nie będzie trzaskać, ale cicho i delikatnie się zamknie za każdym razem, gdy tylko go dotkniemy.

Poza tym w wielu przypadkach posiadają blokadę wysuwu. Oznacza to, że taka szuflada nie wypadnie, gdy zostanie za mocno wyciągnięta. Co ważne, przed montażem prowadnic kulkowych najlepiej zapoznać się z dołączoną instrukcją. Nie jest to bowiem trudne zadanie, ale należy się do niego odpowiednio przygotować.

Prowadnice rolkowe

Sklep z akcesoriami meblowymi ma przeważnie do zaoferowania też prowadnice rolkowe. Są najprostsze w montażu, posiadają bowiem znacznie mniej skomplikowany system niż rolkowe. Dlatego też z nich najczęściej się korzysta.

Zanim jednak je zakupimy, warto sprawdzić, czy nadają się do posiadanych mebli. Nie do każdej szuflady pasują wszystkie prowadnice, dlatego trzeba decydować się na konkretny typ.

Prowadnice rolkowe pozwalają na częściowy wysuw, a ich obciążenie nie może przekraczać 25 kg. Wykonuje się je z plastiku bądź dobrej jakości stali. Co ciekawe, pasują niemalże do wszystkich mebli.

Prowadnice do szuflad dolnego montażu

Jak sama nazwa wskazuje, te prowadnice montuje się pod szufladą. Pozwalają na płynny ruch, a ich obciążenie nie może przekraczać 30 kg. Można wybierać spośród dwóch typów: do pełnego i częściowego wysuwu.

Można je regulować bez potrzeby korzystania z narzędzi. Zawsze jednak należy dobrze wymierzyć wszystkie elementy prowadnic do szuflad. Jakie wybrać najlepiej? Takie, które będą nam po prostu odpowiadać oraz dostosują się do masy przechowywanych w środku przedmiotów.

Jak montować prowadnice do szuflad?

Co ciekawe, prowadnice do szuflad można zamontować całkowicie samodzielnie. Nie ma potrzeby wzywania fachowców. Trzeba jednak na początku dobrze rozplanować działania, przygotować narzędzia i oczywiście same prowadnice.

Na początek warto wymierzyć szufladę i zaznaczyć miejsca, w których będzie znajdować się prowadnica. W tym punktach należy stworzyć otwory montażowe, a następnie zamocować elementy na miejscu. Na koniec pozostaje wypozycjonowanie prowadnic oraz włożenie szuflady.

W razie potrzeby warto korzystać z instrukcji. Przeważnie jest w niej wszystko dobrze opisane z uwzględnieniem rysunków pomocniczych.

Gdzie kupić prowadnice do szuflad?

Niejeden sklep z akcesoriami meblowymi posiada prowadnice do szuflad w swojej ofercie. Najlepiej szukać miejsc, które są polecane przez innych. Przeważnie korzystanie z pomocy małych sklepów specjalistycznych bywa lepszym rozwiązaniem niż kupowanie w dużych marketach. Dzięki temu można mieć pewność, że wybrany produkt będzie lepszej jakości.

W razie potrzeby zawsze można poprosić kogoś znajomego, fachowca lub sprzedawcę o pomoc w podjęciu decyzji. Dzięki temu wybierzemy najlepsze prowadnice do szuflad. Są niezbędne w wielu meblach, dlatego warto kupować te o doskonałej jakości.