Toczenie CNC – co to jest?

tokarka

Toczenie CNC pochodzi od angielskiego sformułowania Computerized Numerical Control. Jest to technologicznie zaawansowany proces obróbki skrawaniem. Mikrokomputer wraz z obrabiarką umożliwiają tworzenie precyzyjnych przedmiotów za pomocą ruchu obrotowego wykonywanego przez narzędzie skrawające. Jak w praktyce wygląda proces toczenia CNC i w jakim celu jest wykorzystywany?

Co to jest toczenie CNC?

Co to toczenie CNC? Jest to proces obróbki – zazwyczaj metalu – w którym wykorzystywane są urządzenia sterowane numerycznie. Połączenie funkcjonalności interfejsu operatora, układu sterowania i mikrokomputera daje szerokie możliwości oraz powszechnie stosuje się je podczas produkcji szczegółowych detali.

Technologia ta charakteryzuje się dużą precyzją wykonania oraz powtarzalnością. Toczenie konwencjonalne oraz CNC funkcjonują na tej samej zasadzie. Zarówno w technologii starego typu, jak i w tokarkach numerycznych, narzędzie obraca się lub porusza w ruchu prostoliniowym. Obecnie toczenie tradycyjne praktycznie nie jest już stosowane. W przemyśle standardem są właśnie tokarki typu CNC, które charakteryzują się w pełni zautomatyzowanym procesem obróbki materiału.

Zastanawiając się nad tym, co to jest toczenie CNC, warto też odpowiedzieć na pytanie dotyczące całego procesu produkcji konkretnego przedmiotu. Pierwszy krok obejmuje sporządzenie projektu przy pomocy systemu komputerowego CAD. Stworzony materiał jest przeprogramowany i dostosowywany do systemu operacyjnego znajdującego się w tokarce. Dopiero wtedy maszyna może rozpocząć pracę, a operator powinien na bieżącą analizować informacje pojawiające się w interfejsie.

Choć materiały z reguły wykorzystywane podczas toczenia CNC to metale takie jak stal, miedź czy mosiądz, możliwe jest też wykonywanie detali z tworzywa sztucznego, a nawet z drewna. Dzięki sterownikom można wyprodukować różne elementy z niebywałą dokładnością (bez względu na wykorzystany materiał). Jest to możliwe dlatego, że obecnie dostępne na rynku tokarki gwarantują zachowanie precyzyjnej kontroli kolejnych etapów produkcji.

Jakie zalety ma wykorzystywanie toczenia CNC w procesie produkcji?

Toczenie CNC zawdzięcza swoją popularność przede wszystkim skróceniu czasu trwania całego procesu produkcyjnego. Sterowanie, które przejęte zostało przez komputer, sprawia, że operator maszyny może wykonywać obowiązki zdecydowanie produktywniej. Dużą zaletą jest też zwiększone bezpieczeństwo pracownika. Korzystanie z zaawansowanej technologicznie tokarki CNC powoduje, że operator nie wchodzi w bezpośredni kontakt z obrabianym detalem. Szybkość pracy zwiększa też możliwość tworzenia nowych programów na bazie wykorzystywanych poprzednio.

Nowoczesne maszyny umożliwiają tworzenie nie tylko okrągłych detali. Dzięki numerycznie sterowanym osiom możliwe jest wytwarzanie przedmiotów, które jeszcze jakiś czas temu wymagałyby zastosowania frezarki. Ułatwia to zarządzanie procesem produkcyjnym i umożliwia wykończenie wielu zamówień na jednym stanowisku oraz przez jednego pracownika.

Gdzie toczenie CNC znajduje zastosowanie?

Toczenie CNC umożliwia stworzenie wielu różnorodnych i niezwykle precyzyjnych części. Usługi tokarskie w Rzeszowie, Warszawie czy innym dużym mieście są już powszechnie dostępne. Maszyny tego typu mogą być wykorzystywane do przygotowywania przedmiotów niezbędnych w różnych branżach.

Produkcja elementów do samolotów, samochodów czy pojazdów wojskowych to tylko niektóre sektory gospodarki korzystające z tego rodzaju usług. Również obszar paliwowy potrzebuje starannie wykonanych tłoków czy sworzni.

Sprzęt medyczny wykonywany z tytanu, narzędzia potrzebne do wykonywania implantów czy wyspecjalizowane urządzenia znajdujące się na salach operacyjnych – to wszystko może stać się przedmiotem pracy operatory maszyny CNC.

Wysoka uniwersalność wykorzystywanego urządzenia sprawia, że toczenie CNC jest przyszłościową technologią. Możliwość wytwarzania dokładnych detali przy ograniczeniu do minimum pracy fizycznej to zalety wpływające na niesłabnącą popularność tokarek.