Czym różni się kocioł kondensacyjny od tradycyjnego?

Ogrzewanie to jedna z najważniejszych kwestii w każdym gospodarstwie domowym. Bez względu na jego rozmiar czy ilość mieszkańców odpowiednie ogrzewanie pozwoli przetrwać nawet najcięższą zimę. Poniższy artykuł wyjaśni, czym różni się kocioł kondensacyjny od tradycyjnego. Zapraszamy do lektury!

Jak działają kotły tradycyjne?

Tradycyjne kotły cechuje przede wszystkim otwarta komora, w której zachodzi proces spalania. Owo otwarcie pozwala urządzeniu na pozyskanie powietrza. Jego obecność we właściwych ilościach jest niezbędnym warunkiem spalania.

Ze względu na otwartą komorę kotły tradycyjne nazywa się także niekondensacyjnymi lub atmosferycznymi. Potrzebne powietrze pobierane jest bezpośrednio z pomieszczenia, w którym umiejscowiono urządzenie. Właśnie to było podstawą do nadania drugiej nazwy. Jednak ta metoda poboru powietrza ogranicza możliwość swobodnego ulokowania kotła. Miejsce, w którym zostanie zamontowany, musi być stale i odpowiednio wentylowane. Przekrój komina powinien także umożliwiać właściwy ciąg.

W świetle obecnych standardów rynkowych kotły tradycyjne są technologią przestarzałą. Coraz mniej firm oferuje je swoim klientom. Nie ma w tym nic dziwnego. Tego typu modele przegrywają z nowszymi, kondensacyjnymi pod dosłownie każdym względem. Mają wyższe spalanie, jednak zapewniają dużo gorsze ogrzewanie. Ich jedynym walorem wydaje się niższa cena. Jednak po głębszej analizie nawet ona okazuje się wadą. Idą bowiem za nią niższy standard bezpieczeństwa, a także krótsza trwałość.

Kocioł kondensacyjny a tradycyjny

W kotle kondensacyjnym komora spalania jest zamknięta. Jak więc zachodzi pobór niezbędnego do spalania powietrza? Oczywiście nie z pomieszczenia. Zamiast tego nowsze rozwiązania stawiają na pobór bezpośrednio z komina, do którego zostały podłączone. Aby było to możliwe, komin musi posiadać stosowną konstrukcję. W tym celu dzieli się go na dwa osobne kanały.

Funkcją pierwszego jest doprowadzanie powietrza, które wspomaga spalania. Z kolei drugi ma za zadanie odprowadzać je, gdy spełni swoją rolę. Zapewnia to całkowite rozdzielenie otoczenia i komina. Wiąże się to także z bezpieczeństwem, którym nie mogą pochwalić się odchodzące w niepamięć kotły tradycyjne. To jest właśnie cecha, jaką różni się piec kondensacyjny od zwykłego. Ich mechanizmy działania są zupełnie przeciwstawne.

W zdecydowanej większości przypadków kocioł kondensacyjny kosztuje więcej niż jego tradycyjny odpowiednik. Jest on jednak wart swojej wyższej ceny, ponieważ idzie za nią bezpieczeństwo. Nieszczelna instalacja może oznaczać tragiczne skutki lub poważny uszczerbek na zdrowiu. Z kolei kocioł kondensacyjny daje swoim użytkownikom niemal stuprocentową gwarancję, że nie spowoduje takich niemiłych niespodzianek.

Gdzie kupić kotły kondensacyjne?

Ogrzewanie domu to kwestia wysokiej wagi. Z tego względu nie można powierzać swojego zaufania w tej kwestii przypadkowym przedsiębiorstwom. Wyłącznie usługi i produkty firm docenianych na rynku, działających od wielu lat oraz cieszących się stosownymi certyfikatami są warte uwagi. Jak więc rozpoznać, czy dane przedsiębiorstwo zasługuje na to, by zostać jego klientem? Najważniejsze jest oczywiście doświadczenie. Wieloletnia działalność w branży oznacza, że dana firma zaspokoiła oczekiwania setek, a nawet tysięcy klientów.

Ponadto warto zapoznać się z opiniami innych klientów. Można je sprawdzić w mediach społecznościowych. Innymi cennymi źródłami takich informacji mogą być znajomi, przyjaciele i wyszukiwarki internetowe. Jeśli dominują opinie pozytywne, warto zastanowić się nad kupnem produktów danego podmiotu.

Na sam koniec należy uwzględnić cenę. Dobrą praktyką będzie skorzystanie z różnego rodzaju porównywarek cen. Dzięki nim można w wielu przypadkach uzyskać tę samą jakość za znacznie niższą kwotę.

Wartym polecenia producentem kotłów kondensacyjnych jest firma Vaillant, ponieważ spełnia wszystkie podane wyżej, rygorystyczne kryteria. Jej szczegółową ofertę można poznać pod adresem https://vaillant-serwis-malopolska.pl/oferta-saunier-duval/kotly-kondensacyjne/.