Żurawie samojezdne to specjalistyczne urządzenia przeznaczone do przenoszenia i podnoszenia ładunków na żądaną wysokość. Tego typu maszyna montowana jest na podwoziu samochodu. Żurawie samojezdne mają szerokie zastosowanie – użytkuje się je wszędzie tam, gdzie trzeba przenosić ciężkie przedmioty, czyli głównie w przypadku prac budowlano-montażowych, załadunku i rozładunku.
Choć nośność żurawi samojezdnych jest mniejsza niż modeli stacjonarnych, zwrotność i wszechstronność tego typu urządzeń sprawiły, że zyskały popularność wśród kupujących. Głównym parametrem charakteryzującym żurawie to udźwig. W przypadku modeli samobieżnych za maksymalną wartość tego parametru przyjmuje się minimalną dopuszczalną długość wysięgnika lub zwis.
Udźwig żurawia powinien zmniejszyć ciężar akcesoriów zamontowanych na haku. Ze względu na rodzaj podwozia, na którym montowany jest żuraw, rozróżniamy modele samochodowe, terenowe, terenowe kołowe oraz gąsienicowe.
Żuraw z przeciwwagą i pierwszym wysięgnikiem jest pusty. Nie ma paliwa, a także używa oleju hydraulicznego oraz minimalnych roboczych poziomów napełnienia chłodziwami czy smarami. Drugim decydującym parametrem pozwalającym na poruszanie się żurawia po drodze jest maksymalne obciążenie osi. Im cięższa maszyna, tym więcej osi ma podwozie.
Wynajem żurawi samojezdnych
Dźwigi samojezdne najczęściej wykorzystywane są przy montażu obiektów przemysłowych, gdzie wykorzystywane są do prac transportowych i przeładunkowych na stanowiskach pracy, w portach, na wysypiskach, w bazach transportowych itp. Wielkość charakteryzująca udźwig dźwigu do podniesienia danego ciężaru, biorąc pod uwagę, że wartość udźwigu zmienia się w zależności od zakresu. Moment podnoszący rozumiany jest jako ciężar danego ładunku zawieszonego w zadanym zakresie żurawia.
Sporo przedsiębiorstw nie stać na samodzielny zakup tego typu urządzeń zarówno ze względu na wysokie koszty kupna, jak i serwisu. Dlatego duża liczba firm decyduje się na wynajem żurawi samojezdnych. Dzięki temu za regularną opłatą pracownicy mogą zrealizować zlecenie, a po wykonaniu zadania zwrócić maszynę wypożyczalni.
Żuraw samojezdny – budowa
Żurawie samochodowe składają się z wciągarki i wysięgnika uchylnego zamontowanego na platformie obrotowej (tzw. pionowej). Taka konstrukcja jest w stanie podnosić, opuszczać ładunek oraz przemieszczać go za sprawą obrotu platformy czy zmiany zwisu. Gdy maszyna pracuje w trybie dźwigu, jej podwozie zwykle podnosi się na wysuwanych wspornikach (zwanych stopami), które są integralną częścią maszyny. Te elementy zapewniają stabilność podczas pracy. Pamiętaj, że udźwig żurawia będzie się zmniejszał wraz z wysuwaniem się konstrukcji. Co więcej, żurawie samojezdne mogą poruszać się z podwieszonym ładunkiem.
Żurawie samojezdne pełnią również inne praktyczne funkcje. Ze względu na dużą ładowność i zwrotność często wykorzystywane są do transportu i przeładunków. Dzięki wzmocnionym oponom (a czasami gąsienicom) żurawie samochodowe mogą z łatwością poruszać się po ziemi, piasku lub innych trudnych powierzchniach. Wysokiej jakości wytrzymałe materiały, z których wykonane są żurawie, pozwalają na pracę w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych.
Wynajem samojezdnych żurawi wieżowych
Żuraw samochodowy to urządzenie podnoszące montowane na podwoziu ciężarówki. Dzięki takiej konstrukcji może być przemieszczany pomiędzy różnymi punktami i wykorzystywany do prac przeładunkowych czy montażowych. Do najważniejszych elementów należą: platforma obrotowa, do której mocowane są wyciągarka i ramię uchylne, a także mechanizm zmiany zasięgu. Żurawie samochodowe zwykle są napędzane tym samym silnikiem, który wprawia w ruch podwozie za sprawą pompy hydraulicznej.
Żuraw mobilny ma wysięgnik teleskopowy o długości 75 m. Jest idealny do pracy na przykład podczas instalowania modeli wieżowych lub przeprowadzania czynności konserwacyjnych na turbinach wiatrowych. Jak pokazano w projekcie w centrum Frankfurtu, ten uniwersalny sprzęt może z łatwością wykonywać zadania wymagające dużego promienia nawisu.