Dlaczego drukarka przestała drukować?

drukarka

Wybrałeś interesujący Cię dokument, naciskasz myszką przycisk “Drukuj” i nic się nie dzieje? Drukarki należą do urządzeń, które wyjątkowo mocno potrafią zdenerwować swoich użytkowników. Na szczęście te najczęściej występujące usterki da się usunąć samodzielnie. Dzisiaj podpowiemy z czego wynikać mogą awarie, w wyniku których drukarka odmawia posłuszeństwa i nie drukuje oraz doradzimy, jak je sprawnie wyeliminować.

Zacięcie papieru

System pobieranie papieru, choć wygląda na niepozorny, tak naprawdę potrafi być całkiem skomplikowany. Problemy w drukowaniu wyniknąć mogą w sytuacji gdy w urządzeniu zabraknie papieru. Rozwiązanie jest tutaj banalnie proste – wystarczy dołożyć kartki w podajniku. Większe kłopoty mogą pojawić się, gdy papier zatnie się w środku drukarki. Można w tej sytuacji samemu próbować usunąć zablokowane arkusze. Na początku anuluj drukowanie, aby urządzenie niepotrzebnie nie pobierało kolejnych kartek, a następnie delikatnie złap wystający papier i pociągnij go. Pamiętaj, aby nie szarpać kartek – w ten sposób mogą zostać w niej skrawki papieru, które uniemożliwiają drukarce odpowiednią pracę. Aby zapobiegać zacięciom papieru podczas użytkowania drukarki, zadbaj o korzystanie z odpowiedniego typu papieru do Twojego modelu urządzenia. Kartki zawsze układaj równo i nie drukuj na tych, które zostały pomięte.

Niezaktualizowane sterowniki

Aby drukarka mogła współpracować z komputerem musi być ona wyposażona w specjalne sterowniki, które są oprogramowaniem przekształcającym dane z formatu komputerowego na ten używany przez drukarkę. Są one dostępne razem z urządzeniem, można je także pobrać ze strony producenta danej drukarki. Sterowniki mogą się zdezaktualizować, zwykle do takich sytuacji dochodzi w momencie gdy komputery przechodzą aktualizacje systemowe. Aby drukarka działała bez zarzutów należy regularnie aktualizować sterowniki, o ich nowych wersjach dowiesz się od producenta. Takie działanie pozwoli Ci zwiększyć funkcjonalność drukarki i wpłynie na stabilność jej pracy. Przeprowadzenie aktualizacji nie powinno nikomu sprawić problemu – wystarczy pobrać daną aktualizację, aby program instalacyjny się uruchomił. Po instalacji nowych sterowników nie ma konieczności usuwania starej wersji oprogramowania.

Uszkodzenie drukarki

Niestety, zdarza się też, że powodem braku odpowiedzi drukarki jest jej uszkodzenie. Może być ono spowodowane uderzeniami czy upadkiem urządzenia bądź awarią któregoś z jego podzespołów. Tak jak w przypadku innych urządzeń, również drukarka po długotrwałym bądź intensywnym użytkowaniu staje się podatna na różnego rodzaju usterki. Jej wewnętrzne elementy mogą się poluzować czy nawet odłamać. W takim wypadku nie warto samemu zaczynać jakichkolwiek napraw, ponieważ mogą one przynieść zdecydowanie więcej szkód niż pożytku.

Serwis drukarek – Poznań

Sprzęt należy oddać w ręce specjalistów, którzy zawodowo zajmują się usuwaniem szkód w drukarkach. Serwis drukarek w Poznaniu składa się z wyspecjalizowanych pracowników, którzy dokładnie obejrzą Twoją drukarkę, a następnie dobiorą metody i rodzaje napraw, które zapewnią urządzeniu optymalną pracę. Posiadają oni fachową wiedzę i specjalistyczny sprzęt, który umożliwia im wykonywanie nawet najbardziej skomplikowanych napraw.