Najczęściej wybierane nagrobki w Polsce – na jaki kamień warto postawić?

nagrobki

W przypadku utraty bliskiej osoby należy zainwestować w dobrze wykonany nagrobek w Łodzi. W pewnym okresie naszego życia każdy z nas stanie przed bardzo trudnym wydarzeniem, jakim jest utrata kogoś nam bliskiego. Jest to rzecz, na którą przeważnie nie jesteśmy odpowiednio przygotowani i nie ma się temu co dziwić. Po śmierci ważnej dla nas osoby stajemy przed koniecznością podjęcia wielu ważnych i trudnych decyzji. Jednym z trudniejszych momentów na pewno może okazać się wybór nagrobka, który będzie przypominał nam o zmarłym przez długie lata.

Z jakiego materiału wykonuje się nagrobki?

Grób jest miejscem, które powinno być otoczone szacunkiem i czcią. Świadczy to o naszych przekonaniach i wynikającym z nich poczuciu lojalności dla tych, do których przygotowujemy pomniki. Mogą one być wykonane z przeróżnych materiałów, takich jak kamień naturalny, konglomerat kwarcowy czy lastriko. Kiedyś na naszych polskich cmentarzach popularnością cieszyła się ta ostatnia wersja, ale w chwili obecnej dominuje jednak kamień naturalny, który znacznie przewyższa inne materiały pod względem estetyki i trwałości.

Najlepszy kamień do nagrobków

Często wybieranie nagrobka np. w Łodzi dla naszego bliskiego może być łatwiejsze, niż sobie to wyobrażamy. Nie bez znaczenia są przede wszystkim koszty, jakie wiążą się z kupnem czy utrzymaniem pomnika. Do tego trzeba dodać estetyczne względy, takie jak charakter kamienia, odpowiednie proporcje formowania i dekoracyjne ozdoby nagrobka. Zadbanie o dużą różnorodność materiałów i kolorów, jakie oferuje wiele firm, w tym wysokogatunkowe kamienie nagrobkowe. W Polsce nagrobki granitowe są jednymi z najbardziej popularnych do produkcji. Granit jest materiałem, który przez wieki cieszy się bardzo dobrą opinią ze względu na swoje właściwości mechaniczne i odporność na uszkodzenia. Mimo że nie są trwale odporne na zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne mogą przetrwać długi czas i dawać satysfakcję.

Wybór materiału na pomnik, z jakiego powinien być wykonany, zależy od gustu oraz rodzaju skały. Znane są przypadki, gdy kamień mało odporny na warunki atmosferyczne ulega zniszczeniu. Ze względów praktycznych i ekologicznych najbardziej polecanym z dostępnych rodzajów jest piaskowiec, który nie jest skory do erozji. Do wykorzystania w architekturze są również łatwo dostępne materiały, takie jak kości słoniowe bądź kamienie iglaste, choć warto mieć na względzie możliwość wymiany kolorów po upływie kilku lat. Piaskowiec jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów w naszym kraju. Posiada wybijany i piaskowy odcień, jednak za to ma doskonałe właściwości, które mogą przetrwać również na sporych powierzchniach. Nie ma się co nabierać na to, że są one równe w konfrontacji do granitu czy marmuru.

A jaki kolor nagrobka wybrać?

Niektórzy chcą, żeby wszystko na cmentarzu było białe – to ich prywatna decyzja. Ale dziś coraz więcej osób ma inny gust i decyduje się na kamień w wielu różnych barwach. Wybierając kolor, trzeba kierować się stylem i przestrzenią na cmentarzu. Granitowe pomniki mogą zmienić swoje kolory nawet kilka razy z dynamicznego zewnętrznego światła. Kamień butelkowej zieleni broni się mniej skutecznie przed wilgocią, ale służy do przyciemniania operującego światła słonecznego. Jeśli któryś z kolorów pomnika jest bardzo bliska danego rodzaju granitu, nigdy nie powinna być ciemniejsza lub jaśniejsza. Aby osiągnąć najlepszy efekt, należy wybierać kolory różniące się o mniej niż połowę poziomu jasności. W przypadku ciemnych granitów poleca się użycie luksusowych stopów oraz szlachetnych kolorów.