Wulkan jest miejscem na ziemi, z którego wydobywa się lawa, materiał piroklastyczny oraz gazy wulkaniczne. Ze względu na aktywność wulkany można podzielić na: czynne, drzemiące oraz wygasłe. Niektóre z nich są bardzo piękne, ale i jednocześnie są bardzo niebezpieczne, a szczególnie te, które przypominają o swojej niszczącej działalności. Jedne z nich mają wysokie szczyty, a inne mogą być zupełnie płaskie i w ogóle nie będziemy wiedzieć, kiedy na nich stoimy.
Wulkan Fudżi
Wulkan Fudżi kusi swoim pięknym wyglądem, ale jednocześnie jest bardzo niebezpieczny. Jest to stratowulkan, który ma wysokość 3776 m n.p.m., czyli jest też najwyższym szczytem Japonii. Znajduje się na wyspie Honsiu, a dokładnie leży na południowy zachód od Tokio. W 2013 roku wulkan ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wulkan ten ma krater o średnicy 500 metrów oraz głębokości 250 metrów. Na ten wulkan składają się 3 stożki wulkaniczne, z których najstarszym jest Pre-Komitake. Jest on licznie odwiedzany nie tylko przez turystów, ale również przez pielgrzymów. Na jego szczyt można dojść 5 szlakami turystycznymi.
Fudżi wybucha mniej więcej co 300 lat, a jego ostatnia erupcja miała miejsce 16 grudnia 1707 roku.
Wulkan Nyiragongo
Nyiragongo est wulkanem znajdującym się we wschodniej Afryce w Demokrat ycznej Republice Konga, leży na północ od jeziora Kiwu i niedaleko granicy z Rwandą raz Ugandą. Ma wysokość 3470 m n.p.m.. W 1977 roku miała miejsce jego najpoważniejsza erupcja, w wyniku której zginęło około 2000 osób. Natomiast kolejny poważny wybuch był w 2002 roku, gdzie miasto Goma uległo całkowitemu zniszczeniu.
Należy do pasma Wirunga i pod względem wysokości jest czwartym czynnym wulkanem w Afryce. Jego główny krater ma szerokość 2 kilometrów oraz głębokość 250 metrów i znajduje się w nim jezioro lawowe. Jezioro to ma kształt owalu i wymiary 240 na 260 metrów i z temperaturą ponad 1000 stopni Celsjusza.
W tym wulkanie lawa jest bardzo płynna, co jest spowodowane małą zawartością krzemionki. To z kolei sprawia, że ten wulkan jest jednocześnie piękny i niebezpieczny. Mała ilość krzemionki powoduje, że powstające tam gazy wulkaniczne zawsze znajdują ujście. Poza tym do góry idzie magma, ale jest tyle miejsca w kraterze, że można ją pomieścić. Jednak magma ta napiera coraz bardziej na ściany krateru, co powoduje jego pęknięcia i przez szczeliny wypływa lawa, która spada w dół. Jest bardzo rzadka, więc płynie z dużą prędkością i bardzo daleko.
Wulkan Tungurahua
Tungurahua to czynny stratowulkan, który leży w paśmie Cordillera Real, który jest częścią Andów. Dokładnie znajduje się on w Ekwadorze na terenie prowincji Tungurahua.
Taki cykl poważnych erupcji tego wulkanu rozpoczął się w 1999 roku. Groźne erupcje miały miejsce, np. 16 sierpnia 2006 roku, 28 maja 2010 roku, 4 grudnia 2010 roku. Ostatnio 8 marca 2016 roku wulkan ten przypomniał o swojej aktywności i szedł z jego krateru popiół wulkaniczny 11 kilometrów nad powierzchnię Ziemi.
W rdzennym języku jego nazwa oznacza „gardło ognia”. Jeszcze przed rokiem 1999 wulkan pokrywały trwałe lodowczyki. Jednak w wyniku jego aktywności doszło do całkowitego stopnienia śniegu i lodu.
Wulkan Mount Bromo
Mount Bromo należy do stratowulkanów. Jest aktywnym wulkanem, którego możemy znaleźć we wschodniej części Jawy w Indonezji. Jego wysokość to 2329 m n.p.m. i ma krater o średnicy 700 metrów. 8 czerwca 2004 roku miała miejsce jego ostatnia bardzo silna erupcja.
Jest niebezpieczny, ale i tak odwiedzają go liczni turyści. To doskonałe miejsce do podziwiania pięknego wschodu słońca. Można tam wjechać do punktu widokowego, skąd podziwia się wschodzące słońce, a do tego wyjątkową panoramę wulkaniczną, która roztacza się na wulkan Bromo, Semeru, Burno oraz Patok. Poza tym można się wybrać w kierunku szerokiej kaledry Bromo. Na jego szczyt prowadzą 253 schody, tam można przejść się dookoła krateru, a także zajrzeć do jego wnętrza. Wulkan ten znajduje się na terenie Parku Narodowego Bromo Tangger Semeru.
Wulkan Mount Rainier
Kolejny piękny i niebezpieczny stratowulkan to Mount Rainier, który jest również znany pod nazwą Mount Tahoma. Wulkan jest najwyższym szczytem Gór Kaskadowych oraz najwyższym punktem w stanie Waszyngton. Można go znaleźć w Stanach Zjednoczonych i tylko 87 kilometrów na południowy wschód od Seatle w stanie Waszyngton. Poza tym w całości należy do Parku Narodowego Mount Rainier.
W 1870 roku pierwszy raz na jego szczyt wszedł Hazard Stevens oraz P. B. Van Trump. Natomiast ostatnia erupcja była w listopadzie i grudniu 1894 roku, a ostatnia aktywność sejsmiczna w 1969 roku.
Ciekawy artykuł, warto zagłębić się bardziej w działanie wulkanów